Menapoz Merkezi

Menapoz Merkezi

* 40’lar ve 50’ler

Tipik olarak olgun kadın kavramı 40 ve daha büyük yaştaki doğurganlığını tamamlamış kadınları kapsamaktadır. Bu kadınların çoğu 40’lı yaşların sonlarında menopozal geçiş dönemine girer. Genetik olarak kodlanması nedeni ile de fizyolojik olarak kabul edilen bu geçiş dönemi 51-56 yaş arasında tamamlanır. Son dönemlerde özellikle ortalama yaşam süresinin de artmasına bağlı olarak, fizyolojik olarak görülen östrojen yetmezliği uzun süreli östrojen yetmezliğinin negatif etkileri nedeniyle patolojik bir süreci haline gelmiştir. Overin yaşlanmasından sonra azalan östrojen seviyelerinin birçok doku üzerine spesifik etkileri mevuttur. Bu dönemde, kemik dansitesi azalmaya ve osteoporoz derinleşmeye başlar, kalp ve damar sağlığı parametreleri bozulur. Sonuç olarak postmenopozal kadınlarda yaşlanmaya ve östrojen seviyelerinin azalmasına bağlı bireysel yaşam koşullarını olumsuz yönde etkileyen özel sorunlar gözlenir.

Menopoz nedir?

Üst üste 12 aylık adet döngünüzün oluşmaması durumuna menopoz adı verilmektedir.

 Menopozda hangi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz?

Üreme sistemi

Mensleriniz, perimenopoz sırasında son birkaç yıldır değişiyor olsa da, aylık periyodunuz tamamen durana kadar teknik olarak menopoza girmezsiniz. Bu, vücudunuzun dölleme için yumurta üretmeyi durdurduğu anlamına gelir. Her ay bir yumurtanın atılması olmadan, adet kanaması olmaz.

Menopoz, üreme sisteminizi etkileyebilir. Genel vajinal kuruluk ve libido eksikliği menopoz ile ortaya çıkabilir, ancak bu kalıcı olmak zorunda değildir. Reçetesiz bir kayganlaştırıcı yardımcı olabilir. Menopozda bu etkiyi yaşıyorsanız, Kadın hastalıkları ve doğum hekiminiz cinsel isteğinizi artırmanın başka yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Endokrin sistem

Sıcak basmaları, kızarıklık ve terleme ile birlikte ani sıcaklık hissine neden olur. Gündüz veya gece herhangi bir anda aniden çıkabilirler. Sadece birkaç saniye veya bir kerede birkaç dakika sürebilirler. Sıcak basmaların önlenmesi ve yönetilmesinde yaşam tarzı değişiklikleri son derece önemlidir. Bu kafein ve sıcak içeceklerden kaçınmayı içerebilir. Meditasyon ve hipnoz gibi farkındalık teknikleri de sıcak basmaları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Menopoz, vücudunuzun enerjiyi daha fazla tutmasına neden olur, bu da kalori ve yağları kolayca yakmayacağınız anlamına gelir. Bu kilo alımına yol açabilir. Menopozal kadınlar da orta hatlarının etrafında kilo almaya daha eğilimlidir.

Sinir sistemi ve Ruh sağlığı

Menopoz genel ruh halinizi etkileyebilir. Kendinizi mutlu hissedebilir ve kendiniz gibi bir gün sonra da bir sonraki gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca, sinirlilik yaratan ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz. Birkaç haftadan fazla bir süre sonra endişe veya depresyon yaşamaya devam ederseniz, doktorunuzu görmek önemlidir. Menopoz, depresyon için tetikleyici olabilir.

Uyku da menopoz sırasında zor olabilir. Östrojendeki bir düşüş, sizi gece uyanık sıcak basmaları ve gece terlemelerine neden olabilir. Bu, başlamak için uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

Bilinmeyen nedenlerle, menopoz da hafızayı etkilediği söyleniyor. Bellek kaybı yaşla daha yaygındır, ancak katı bir menopoz bağlantısının olup olmadığı veya burada başka bir alt nedenin söz konusu olup olmadığı belirsizdir.

Boşaltım sistemi

Bu dönemde, inkontinans olarak da adlandırılan mesane sızıntısına yol açabilir. Daha sık idrara çıkabildiğinizi veya güldüğünüzde, egzersiz yaptığınızda veya hapşırırken sızladığını fark edebilirsiniz. Sık idrara çıkma da uykunuzu etkileyebilir. Genelde bu şikayetler menopozda geçirilen zaman ilerledikçe, vajinal atrofi hızlandığında ve ek hastalıkların varlığında gözlenir. Bu etkiyi yaşıyorsanız, Kadın hastalıkları ve doğum hekiminiz idrar kaçırmanızı tedavi etmek için ilaç ve tedavi önerebilir.

İskelet sistemi

Menopoz, kemiklerinizin yoğunluğunu kaybetmesine neden olur. Bu kemik kırılma riskinizi artırabilir. Menopozal kadınlarda osteoporoz gelişme riski yüksektir.

Menopoz sırasında kas kütlesi kaybı da eskisinden daha yüksek oranda meydana gelebilir. Eklemleriniz de sert ve ağrılı olabilir. Düzenli egzersiz, kemik yoğunluğu ve kas kütlesi kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Eklem ağrısının semptomlarını da azaltabilir.

Menopoz Merkezi
Kadın hastalıkları ve doğum, dahiliye, kardiyoloji, ortopedi ve radyoloji birimlerinden oluşmaktadır. Kemik yoğunluğu ölçümü, meme muayeneleri (klinik ve radyolojik) jinekolojik muayene ve tetkikler, kalp ve damar sisteminin incelenmesi ile menopoz incelemesi yapılmaktadır.